Avalon » Twórcy » Joe Casey

Joe Casey

Biografia

Data urodzenia:
1972-01-30
Miejsce urodzenia:
Nowy Jork
Biografia
"Ludzkość nareszcie wyprodukowała coś, co wydaje się być prawdziwie niezniszczalnym bytem: Korporację. Naturalnie, nazwy mogą ulegać zmianie, ale założenia pozostają takie same. Ich chłodnemu i praktycznemu pięknu powierzyliśmy nasze własne style życia. Powszechnie znane marki jednoczą świat". Taki właśnie wstęp widnieje w pierwszym z numerów jednej z serii pisanych obecnie przez Joe Caseya, który już jako 15-latek wysyłał próbki swoich tekstów do poważanych ludzi branży, takich jak ówczesny redaktor naczelny DC Comics, Dick Giordano. Już wtedy dało się zauważyć, że ma on ogromny talent. Ten 31-letni dziś scenarzysta rozpoczął swą karierę w połowie lat 90-tych, zastępując Jamesa Robinsona, pracującego wówczas nad komiksem "Cable". Tam, wraz z rysownikiem Jose Ladronnem stworzyli kilka ciekawych historii z udziałem Nathana Dayspringa. Zaowocowało to awansem Caseya w marvelowskiej hierarchii i powierzeniem mu flagowej pozycji wydawnictwa, "The Uncanny X-Men". I tam po raz pierwszy dała o sobie znać pasja młodego twórcy największą, według niego, potęgą współczesnej cywilizacji - korporacją. Do pisania przygód mutantów podszedł w ciekawy sposób: centralną "postacią" wymyślonej przez niego fabuły była organizacja Worthington Industries, oraz jej szef (Chief-Executive-Officer), Warren Worthington III. Niewielu fanom spodobał się ten typ historii, lecz trzeba przyznać, że stanowiły one zwrot o 180 stopni od tego, czym uraczyli nas Scott Lobdell, czy Fabian Nicieza. Ta, możnaby rzec, niezdrowa fascynacja korporacjami podążyła jednak za Casey'em do kolejnego wydawnictwa, a mianowicie Wildstorm.

W firmie Jima Lee Casey zajął się tworzeniem historii kolejnej, dość standardowej grupy superherosów - WildC.A.T.s. Ją także zmienił nie do poznania. Z dziecinnej, przewidywalnej aż do bólu serii-mordobicia pomiędzy rasą Daemonitów, a klanem Coda, przemienił ją w prawdziwy szpiegowski thriller. Kolorowe uniformy i supermoce poszły w odstawkę, a ich miejsce zajęli: Halo Corporation, oraz jej szef, Jack Marlowe (wcześniej Spartan). Ekstremalna przemoc i czarny humor sprawiły, że postacie stały się o wiele bardziej realne. Kiedy seria druga dobiegła końca, jej miejsce zajęła, przeznaczona dla dorosłego czytelnia, "Wildcats version 3.0". Warto też wspomnieć o kilku innych projektach, jak utrzymany w dość surrealistycznym tonie "Automatic Kafka" (gdy został poproszony o opisanie tego tytułu jednym słowem, Casey odpowiedział: mindfuck), "Hip Flask", "Kiss" (którego bohaterami są członkowie legendarnego zespołu rockowego o tej samej nazwie), czy "Adventures of Superman", dość ciepło zresztą odebrane przez krytyków. Oprócz tego, ostatnio w USA ukazał się kolejny wielki projekt Joe Casey'ego, "The Intimates", który ma być próbą osiagnięcia przez popularnego autora nie tylko poklasku krytyków, lecz także sukcesu komercyjnego.

Pomyliłby się jednak ten, kto myśli, że 31-letni scenarzysta udziela się aktywnie jedynie w branży komiksowej. Jest on bowiem, wraz z kolegami po fachu: Stevem Seagle'm, Joe Kellym i Duncanem Rouleau, współtwórcą grupy Man-Of-Action, która działa niemal w każdej dziedzinie rozrywki, poczynając od gier komputerowych, a na filmach kończąc (ci panowie odpowiedzialni są za stworzenie scenariusza do gry X-Men: Legends, która ma trafić do sklepów w tym roku). Casey twierdzi, że takie zróżnicowanie pomaga mu zdobyć niezbędne doświadczanie i ulepszać swój warsztat. Wielokrotnie zresztą wypowiadał się, że wydawnictwa komiksowe "blokują" rozwój młodych talentów. Frustrującym jest dla niego fakt, że interesują się one jedynie liczbą sprzedanych kopii, a lekceważą pomysłowość i innowacyjność twórców. Jemu żadnej z tych cech nie brakuje i miejmy nadzieję, że będzie nadal zmieniał nasze wyobrażenie o tym, jak powinien wyglądać komiks superbohaterski.

Opracował: Killah

Tworzone serie

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.